środa, 26 sierpnia 2015

10 sposobów ułatwiających naukę słówek


"Jak to było po angielsku...", "nie pamiętam...", "nigdy się nie nauczę tylu słówek!"
Co zrobić, aby takie i podobne zwroty padały z naszych ust jak najrzadziej?
Oto 8 prostych sposobów, które pomogą Ci w nauce słownictwa.

1.  Kiedy poznajesz nowe słowo, zapamiętaj je w kontekście. Zapisz zdanie albo chociaż zwrot ilustrujący jego znaczenie.

2. Nowe słowo, szczególnie o trudnej pisowni, przepisz 10-15 razy.

3. Wypowiadaj na głos nowe zwroty. Mów cicho, głośno, prowadź wyimaginowany dialog lub opisuj widok za oknem używając nowe słowa. Im więcej razy je użyjesz, tym lepiej i na dłużej je zapamiętasz.

4. Przyklej na lodówce karteczki z najciekawszymi wyrazami z ostatniej lekcji. Codziennie, sięgając po jedzenie, nawet mimochodem spojrzysz na któreś z określeń. Kiedy już złapiesz się na tym, że powtarzasz je myślach - patrz pkt 3.

5. Poszukaj piosenki, wiersza, tytułu filmu zawierającego nowe słowo. Przez skojarzenia łatwiej jest zapamiętywać.

6. Szukaj związków pomiędzy wyrazami, które planujesz się nauczyć, np. poprzez układanie ich w rodziny wyrazów (np. meat, chicken, beef, pork), łączenie na zasadzie przeciwieństw (interesting - boring) lub grup synonimów (nice, pretty, beautiful). Szczególną uwagę poświęć słowom, które brzmią podobnie do innych już znanych Ci określeń, lub mają podobną pisownię (np. quiet - quite).

7. Zaplanuj swój własny unikalny system powtórek. Niestety, słowa lubią uciekać z pamięci i jedynym sposobem na tą dolegliwość jest systematyczne ich powtarzanie. Niektórzy wybierają fiszki, inni listy słówek lub mapy myśli (mind maps). Zastanów się, co Tobie przyniesie najlepsze efekty  i ... powtarzaj!

8. Zapamiętane słowa używaj jak najczęściej. Wplataj je w swoje pisemne wypowiedzi, stosuj w rozmowach. Im częściej, tym lepiej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza